CO2 v akváriu

CO2 v akváriu

2017-07-31 20:36:45
CO2 a jeho použití v akvaristice, proč vlastně CO2 používat, jeho výhody a nevýhody, vlastní výroba CO2.

Co je vlastně CO2 (Oxid uhličitý), jedná se o plyn, který je bezbarvý, bez chuti a zápachu. Je těžší než vzduch, takže se drží při zemi. V pevném skupenství je znám také jako suchý led. Co2 vzniká za pomocí chemické reakce, kdy dva atomy kyslíku vážou jeden atom uhlíku. Běžně CO2 vzniká například při kompostování, erupci sopek, spalováním nebo dýcháním živých organismů.

Proč tedy vlastně CO2 používat a dodávat do akvária? 
Akvárium většiny z nás končí s objemem cca 300 litrů v průměru, ale většina akvaristů má nádrže od 100 do 250 litrů. Takto "malé" nádrže jsou relativně velmi nestabilní ekosystémy, kde i nepatrné změny mohou vést k fatálním následkům. U těchto nádrží je složité udržovat přirozený "vyvážený" poměr všech chemických prvků v rovnováze, proto většina akvaristů tyto prvky dodává, nebo pomocí výměny vody odebírá. Neříkáme, že je to nemožné, ale je to velmi složité.
Pro akvaristiku se CO2 může používat ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je, úprava vody a její hodnoty Ph. Druhý důvod k používání CO2 je mnohem známější a zároveň velmi často diskutovaným tématem a to je přidávání CO2 jako "hnojiva" pro efektivní růst akvarijních rostlin a boje s řasou.

Úpravu hodnoty PH pomocí CO2, používají zejména chovatelé Terčovců nebo jihoamerických cichlidek, které k rozmnožování potřebují nižší hodnotu PH (6-4,5). Přidáváním (rozpouštěním) CO2 do akvarijní vody, vždy dochází ke snižování hodnoty PH. Toto řešení snížení hodnoty PH je velmi výhodné, pokud nemůžete použít žádné kyseliny nebo podobné chemické sloučeniny, které by PH snížily.

Použití CO2 jako hnojení pro akvarijní rostliny, uhlík je základním stavebním kamenem všech živých organismů, tedy i rostlin. Pokud by ve vodě chyběl, nebyl by umožněn růst nejen rostlinám. Rostliny při fotosyntéze CO2 rozkládají na kyslík a uhlík, který použijí ke svému růstu a kyslík k okysličení vody. Tento proces samozřejmě probíhá pouze za světla, takže se dá jednoduše říct, že čím máme více světla, tím více potřebujeme CO2 ve vodě. Pokud je CO2 ve vodě nedostatek a světla příliš nebudou mít rostliny z čeho růst i když bude dostatek ostatních živin, a za těchto okolností se v akváriu začnou produkovat ve velkém řasy. Nutno hned na úvodu říci, že CO2 je jedním z důležitých faktorů při růstu rostlin, nikoli však jediným. Tento článek neprobírá vše co potřebují rostliny ke svému zdravému růstu, ale pouze použití CO2 v akváriu.

Měření CO2 v akváriu, je velmi důležité pokud jej budeme do akvária přidávat. Bez informace o tom kolik je CO2 ve vodě by mohlo být naše snažení zcela fatální následky pro všechny živé organismy nebo naopak žádné viditelné výsledky pro změnu hodnot vody či růst rostlin. CO2 je v každé vodě obsaženo, většinou se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 0,7 mg na litr. Kritickou hranicí pro většinu ryb je hodnota cca od 170 mg na litr, při této hodnotě většina ryb bude lapat u hladiny a hledat kyslík.
Pro přesné měření nasycení vody CO2 neexistuje žádný běžně dostupný přístroj, dalo by se použít měřící zařízení z nemocnice nebo z pivovarů, ale cena není nijak příznivá (Senzor rozpuštěného CO2 pro pivovary = 197 000,- bez DPH). Proto se k měření nasycení CO2, používají tzv. dropcheckery, což jsou vizuální indikátory předem stanoveného množství CO2 ve vodě. Toto měření je možné považovat za orientační, navíc doba kdy se nám indikátor projeví změnou barvy je značně dlouhá (i několik hodin).

Dropchecker, je zařízení které signalizuje pomocí barevného rozhraní množství rozpuštěného CO2 ve vodě, bez tohoto zařízení CO2 do vody nepouštějte, pokud nechcete riskovat úhyn všeho živého. Toto zařízení si můžete vyrobit dokonce sami, protože výroba je opravdu jednoduchá a je k tomu potřeba jen malá šikovnost. Taktéž signalizační roztok, je jen jednoduché smíchání tří běžně dostupných surovin (destilovaná voda, jedlá soda, roztok pro test PH). Návodů na výrobu je na internetu nespočet, stačí si vybrat ten, který vám bude vyhovovat podle dostupných součástí. Na našich stránkách uvedeme jeden, který je levný a výsledek vypadá dobře. Jinak ti co nejsou, kutili nebo na to nemají čas, jej můžou zakoupit už od cca 200 korun. Většina těchto drpcheckerů je díky indikačnímu roztoku 4KH nastavena na hlídání 30 mg na litr, což je optimální pro efektivní růst rostlin s výkonným osvětlením.

Pokud jste se rozhodli z jednoho nebo druhého důvodu pro přidávání CO2 do vody máte na výběr opět z několika variant jak CO2 získat a jak vodu účinně nasytit.

Výroba CO2, opět existuje nespočet různých návodů na výrobu CO2, které se liší v drobných detailech. Tady si popíšeme výrobu CO2 pomocí kvasnic a cukru. K výrobě budete potřebovat 250 gramů cukr krystal a jedny kvasnice. Toto množství je kalkulováno na 1,5 litru vody. Do vody nejdříve nasypte cukr a teprve následně přidejte kvasnice, pokud používáte sušené, můžete použít celý balíček, pokud chlazené (kostku), použijte pouze cca 60%. Takto vytvořená směs bude produkovat CO2 zhruba po dobu 3-4 dní v potřebném množství na 250 litrové akvárium.
Většina těchto výrobních zařízení na CO2 je vyrobena pomocí dvou PET lahví, kde v první je živný roztok s kvasnicemi, který produkuje CO2 a odvádí do druhé PET lahve, která slouží jako filtr. V této lahvi je pouze čista voda, skrze kterou prochází CO2 a následně putuje do akvária, kde se rozpouští pomocí nejrůznějších difuzorů, reaktorů nebo pomocí vzduchovacích kamínků z lipového dřeva.
Všechny tyto domácí systémy mají jedno společné a to je nekontrolovatelnost výroby CO2, nikdy nedokážete odhadnout, jak přesně se bude kvašení chovat, na noc jej nedokážete vypnout a hlavně výkon produkce CO2 stále kolísá. Tyto domácí kutilské počiny se spíše hodí zejména pro jednorázové použití při boji s řasou nebo při založení akvária. 

Koupě CO2 v tlakových lahvích, na trhu jsou jak jednorázové bombičky s CO2 většinou s obsahem do 2 litrů, tak znovu plnitelné lahve od 2 do 60 litrů. Jediný rozdíl oproti domácí výrobě, je v tom, že tady můžete přesně kontrolovat množství CO2, které pouštíte do akvária a díky komponentům, jako je noční spínač, můžete dávkování CO2 na noc vypínat, dlouho dopředu víte kdy vám CO2 dojde. Samozřejmě, pořizovací náklady jsou znát, znovu plnitelná lahev v setu se vším potřebným vyjde zhruba na cca 2000-3000,- korun. Většina těchto setů se skládá z tlakové lahve, redukčního ventilu s manometry, tlakových hadiček, a reaktoru nebo difuzoru.
Účinná distribuce CO2 do vody, díky tomu že CO2 se dobře rozpouští ve vodě, je jeho distribuce relativně snadná. Systému pro obohacení vody CO2 je celá řada, tím nejlepším je průtokový sytič, který obohacuje vodu při jejím průtoku a CO2 je rovnoměrně distribuováno po celém akváriu (funkci průtoku vody většinou zajištuje vnitřní nebo vnější filtrace). Druhým velmi dobrým způsobem je distribuce pomocí rozprašovače nebo kamínkem z lipového dřeva, kdy jsou větší bublinky zachytávány do nádržky, kde jsou pak pomocí difuze dále distribuovány do vody. Tento systém je potřeba co nejvíce přiblížit do blízkosti proudu vody, aby byla distribuce CO2 co nejvíce rovnoměrná.

U CO2, platí stejné rčení jako u ohně, CO2 je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud jste se rozhodli CO2 vyzkoušet nebo používat, nikdy to nezkoušejte bez měření a vaší vizuální kontroly.