• A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G
  • H
  • CH
  • I
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • Q
  • R
  • S
  • T
  • U
  • V
  • W
  • X
  • Y
  • Z
  • Neocaridina davidi Blue dream - Krevetka Modrý sen

    Čeleď:AtyidaeNeocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka
    Původ:Uměle vyšlechtěno
    Velikost:do 3 cm
    Parametry vody:20-26 °C °C / 6-7 pH / 8 - 25 °dKH
    Potrava:Řasy, listí, zelenina, ovoce, libovolné krmivo pro ryby nebo krevety
    Min. velikost nádrže5-7 litrů pro max 10 krevetek
    CZ a LT synonymumNeocaridina heteropoda, Neocaridina denticulata, Krevetka tmavě modrá, blue mary,
     
     
    Základní popis: 

    Neocaridina davidi blue dream (blue mary) je další krásnou barevnou variantou původního druhu, tentokrát s temně modrou barvou. Její barva je značně silná a výrazná, i stresované krevety mají jasně modrou barvu. Obchodníci často méně vybarvené kusy označují jako blue topaz, ale tady se jedná pouze o barevný odpad této varianty. Nároky na chovatele zůstaly stále stejné, tedy ji může chovat i začátečník, bez obav z neúspěchu pokud dodrží základní potřeby.

    V zásadě platí že všechny Neocaridina davidi, potřebují akvárium, kde budou podmínky dlouhodobě co nejstabilnější. Je úplně jedno zda je chováte v měkké vodě nebo tvrdé, důležitá je její čistota a hodnota Ph. Tyto krevetky nejsou šťastné ve vodě, kde je hodnota Ph pod 5,8 nebo naopak stoupá nad 7,6. Akvárium by mělo být hojně osázeno rostlinami, které budou poskytovat krevetám nejen úkryt, ale i potravu. Určitě do akvária přidejte pro stabilizaci prostředí nějakou přírodní dekoraci v podobě kořenu nebo větví, dalšími skvělými pomocníky jsou olšové šišky, které obsahují mnoho důležitých prvků pro lepší kvalitu čerstvé vody, stejně tak listy mandlovníku, které navíc poslouží i jako vítaná potrava. Jako skvělého filtračního pomocníka můžete nasadit buchanky, které vodu doslova přefiltrují od veškerých nečistot, buchanky nebo perloočky používejte výhradně z umělého chovu.

    Neocaridina davidi blue dream, pro svůj růst musí projít procesem svlékání starého krunýře, tak jako všechny ostatní druhy krevet. Je to nejhorší a také nejnebezpečnější okamžik pro krevetu. Při tomto procesu dochází nejčastěji k úhynu krevetek, ať už z důvodu špatného svlečení, poranění při svleku nebo v důsledku nemožnosti se bránit do doby než nový krunýř vytvrdne. Svlékání probíhá tak často jak se kreveta zvětšuje, mladí jedinci se svlékají častěji než dospělé krevety. U dobře krmených jedinců to může být cca jednou za měsíc. Svleček neboli prázdný krunýř ponecháváme v nádrži, krevetky si z něj vezmou cenné prvky a minerály pro svůj další krunýř. Neocaridina za svůj život, který není nijak zvláště dlouhý cca 15-24 měsíců, projdou tímto procesem výměny krunýře zhruba dvanáctkrát.

    Jako potravu pro tyto krevetky můžeme použít téměř cokoli co nás napadne, důležité je aby byla rozmanitá a kvalitní. Osobně se mi nejvíce osvědčila kombinace spařeného salátu, kopřiv, pampelišky a špenátu. Dále dostávali, granule určené pro krevety s vysokým podílem rostlinné složky a mraženou potravu ve formě dospělé žábronožky solné, cyklop a patentky. U mraženého živočišného krmení je velká pravděpodobnost zavlečení ploštěnek, které se opravdu špatně likvidují bez použití chemie. Při krmení je potřeba přemýšlet hlavně nad množstvím podávané potravy, je lepší krmit méně, než aby vám pak někde zbytky potravy hnily a kazily parametry vody. Pokud krevetám nedáte několik dní najíst a máte je v zařízeném a zaběhlém akváriu, určitě vám neumřou hlady, vždy si dokáží najít něco k potravě.

    Soužití krevetek s jinými spoluobyvateli je možné, ale vždy mějte na paměti, že všechny ryby jsou schopny chytit a sežrat mladou krevetku. Při dobré péči si toho ani nevšimnete, protože se krevety budou množit rychleji než je způsobený úbytek rybami. Jako vhodné ryby ke krevetám, lze doporučit snad jen několik malých druhů jako je Microrasbora galaxy (Dánio perlové), Rasborky rodu Boraras, Živorodku sličnou (Neoheterandria elegans), Živorodka trpasličí (Heterandria formosa) a jím podobné druhy. Z ostatních spoluobyvatel je možné doporučit některé druhy šneků, například Tylomelania patriarchalis nebo velkých raků jako je Procambarus alleni (pozor u krevetek může být pouze dospělý jedinec nad 6 cm, mladí raci budou s oblibou krevetky lovit). Tvrzení některých prodejců nebo chovatelů mini ráčků rodu Cambarellus, že jsou ideálními společníky ke krevetám, je minimálně zavádějící. Osobní zkušenost hovoří jasně, že tito ráčkové, jsou velmi úspěšnými lovci krevetek, obzvláště těch menšího vzrůstu, proto je zásadně ke krevetám nedoporučuji.

    Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka  Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka

    Rozmnožování: 

    Rozmnožování krevetek Neocaridina blue dream není nijak složité a podaří se většině akvaristů. Pro rozmnožování je potřeba pořídit skupinu alespoň deseti mladých krevetek, ze kterých nám za nedlouho vyrostou dospělí jedinci kde budou zastoupeny obě pohlaví. Můžeme si pořídit i dospělé jedince, ale u dospělých krevet je horší adaptace na nový domov a odchov by nemusel být úspěšný.

    Rozpoznat samce od samice není nijak obtížné u dospělých krevet (alespoň 1,2 cm). Samice je vždy větší a za hlavou je viditelný "flek", což jsou vajíčka. Samec je celkově drobnější.

    Základem úspěšného odchovu je dobře fungující a stabilní akvárium, pak už jen Vaše trpělivost. Samice, která má zralá vajíčka, se zanedlouho bude svlékat a několik hodin po svleku je jediný možný okamžik, kdy se samečkovi může podařit vajíčka oplodnit. Po oplodnění samice klade vajíčka, která jsou oplodněna uloženými spermiemi. Samice vajíčka klade na plovací nožky pod ocasem. Vajec může být až 50 kusů, ale většinou se pohybuje snůška okolo 20-30 vajíček. Vývoj malých krevet je přímí, tedy bez larválního stádia. Od nakladení až po vylíhnutí uplyne 25 až 30 dní, podle teploty vody.
    Čerstvě vylíhnuté krevetky jsou velmi citlivé na jakékoli hrubé zacházení, včetně útoků i těch nejdrobnějších ryb. V této době je nutné filtrovat opatrně nebo zamezit přístupu malých krevetek k filtru, aby nemohlo dojít k jejich nasátí filtrem. V prvním týdnu se živí hlavně nánosem řas na rostlinách nebo ostatních předmětech v akváriu, většinu času jsou dokonale schovaní a je velmi těžké je spatřit, obzvláště v zarostlém akváriu. Zhruba po týdnu od vylíhnutí jsou již po svém prvním svleku a jsou velmi dobře viditelné. Do pohlavní dospělosti je dělí už jen dalších 90 dní, pak jsou schopné své vlastní reprodukce.

    Všechny barevné varianty rodu Neocaridina se mezi sebou kříží, proto pokud chceme udržet čistou barevnou linii, nekombinujte s krevetami stejného druhu. Místo toho můžete použít další druhy rodu Caridina, kteří se již nebudou s neocaridinami křížit.

    Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka

    Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka

    Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka

    Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka

    Neocaridina davidi blue dream - Modrá krevetka