• A
  • B
  • C
  • Č
  • D
  • E
  • F
  • G
  • H
  • CH
  • I
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • Q
  • R
  • S
  • Š
  • T
  • U
  • V
  • W
  • X
  • Y
  • Z
  • Ž
  • Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Čeleď:OsphronemidaeBetta splendens - Bojovnice Pestrá
    Původ:Thajsko, Sumatra, Jáva a Borneo
    Velikost:Do 7 cm
    Parametry vody:22-29 °C °C / 5-7,5 pH / 5 - 15 °dKH
    Potrava:Kvalitní živá, drobné patentky, granule
    Min. velikost nádržePro jeden pár 30 litrů
    Další názvyBeta, bojovník
     
     
    Popis ryby: 

    Bojovnice pestrá je po pavím očku asi nejznámější akvarijní rybkou v Čechách. Je to labyrintka, která ke svému životu v akváriu nepotřebuje žádné vzduchování. Pomocí labyrintu je schopná dýchat stejný vzduch (atmosferický kyslík) jako lidé. Je to rybka původem z Thajska, kde ji můžeme najít v malých tůňkách, mokřadech nebo bažinách, kde je voda značně teplá a mnohdy téměř bez kyslíku. Přírodní forma rozhodně nevypadá tak, jak se sní můžeme běžně setkat v obchodech. Tam se prodávají nejrůznější chovatelské varianty této krásné ryby. Původní druh nemá žádné dlouhé ploutve a určitě na vás nebude křičet nejrůznějšími barevnými odstíny sytých barev.
    Bojovnice je vhodnou rybkou do jakéhokoli společenského akvária, kde budou mírumilovné rybičky. Do jednoho akvária patří vždy pouze jeden samec a několik samic. Samci Bojovnice pestré jsou velmi agresivní vůči svému vlastnímu druhu a v malém akváriu by určitě docházelo k neustálým roztržkám, které by ryby v tom lepším případě pouze poškodili nebo v tom horším případě skončily smrtí některé z ryb. Betty jsou v Thajsku pěstovány pro svou rivalitu i k soubojům, které většinou končí smrtí jednoho z účastníků boje. Na tyto zápasy chodí nemálé množství místních sázkařů.
    Samice mají agresivitu mezi sebou také, ale je mnohem menší a většinou si nijak neublíží. Chovat Bojovnice na páry není nejlepší možnou volbou, samec bude věnovat celou svou pozornost jen jí a pokud nebude akvárium prostorné, dostatečně osázené tak aby poskytovalo dostatek úkrytů pro samici, mohlo by toto pronásledování skončit vyčerpáním samice nebo jejím ubitím.
    Bojovnice jsou všeobecně nenáročné na životní prostor, ale přeci je dobré je chovat v rozumných podmínkách, kterými je myšleno akvárium akvárium o minimálních rozměrech 20x20x20 centimetrů. Samozřejmě i tady platí že čím větší nádrž, tím méně údržby bude vyžadovat po chovateli, ale zase to nepřehánějte, viděl jsem 200 litrové akvárium jen pro jednoho samce betty a rozhodně nebyl o nic víc spokojeneší než ten co bydlel v 20 litrové nádrži. Betty mají základní dva požadavky na chovatele, je to teplota vody, která by neměla klesnout pod 23 stupňů a dostetečný přísun pestré potravy. Mnozí chovatelé Bett si myslí, že jim stačí po celý jejich život pouze koupené granule, ale to je velká chyba. Bojovnice Vám budou nejlépe prosperovat pokud jim budete dávat rozmanitou potravu, nejlépe nejrůznější larvy komárů a pakomárů v kombinaci s granulemi určenými pro ryby Betta splendens.

    Zbarvení a tvar dnešních bojovnic je velmi variabilní, i v přírodě najdeme dle lokalit různé barevné variace ale ploutve budou mít téměř vždy stejné (krátké a kulaté). Z běžně dostupných variant stojí za zmíňku pět z nich.

    Longtail (LT) - Veiltail (VT)
    Variabilní barevné mutace spojující tvar ploutví, ty jsou vždy protáhlé (závojové) mimo prsních, ocasní ploutev je značně protažená do praporu. S těmito bettami se u nás začínalo, byla to nejrozšířenější varianta. Zároveň patří mezi ty levnější varianty a v ČR ji téměř nikdo nemnoží, většina těchto ryb pochází z importů (Thajsko, Vietnam, Singapur).

     

    Crowntail (CR)
    Nejrůznější barevné varianty s jednotnými znaky nepárových ploutví, ty jsou vždy roztřepené. Následně je chovatelé dělí podle délky, tvaru a tloušky roztřepení. Tato varianta má i v dnešní době svou základnu zdejších chovatelů, kteří produkují krásné ryby. V této variantě se dají často sehnat i vzácně zbarvení jedinci do černa.

     

    Halfmoon (HM) - Super delta (SD)
    Jedná se asi o nejvíce ceněnou variantu Bojovnic, kterou spojuje znak ocasní ploutve a to ten, že ocasní plotev je možné roztáhnou po obvodu v minimálním rozsahu 180 a více stupňů, ryby které tohoto nedosahují a jsou okolo hranice 180 stupňů jsou řazeny do kategorie Super delta. Tato varianta má asi nejrozsáhlejší zastoupení chovatelů v ČR.

     

    Plakat (PT)
    ​Krátkoploutvá varianta bpjovnice, nejvíce připomínající tvarem a velikostí původní druh. Tyto ryby se obtížně schánějí, Čestí chovatelé je chovají opravdu jen okrajově a importérům se z důvodu nízkého prodeje tyto ryby nechce vozit.

     

    Všechny tyto varianty, následně mohou nést další prvky jako je označení elephant (prodloužené prsní ploutve), butterfly (kruhové zbarvení, které následuje dálší kruh jiné barvy), metalic (metalický nádech), atd..

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá  Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Rozmnožování ryby: 

    Rozmnožování Bojovnic není určeno úplným začátečníkům i když není nikterak složité. Rozpoznat samce od samice, je možné bez větších problémů už od 3 měsíce. Samec je většinou mnohem barevnější a ploutve má protaženější, problém může nastat v případě krátkoploutvích variant, kde se na tyto znaky nedá spoléhat. U samiček je zhruba od pátého měsíce zřetelně vidět kladélko (urogenitální papila) bíle barvy, kterou u samce určitě neuvidíte. Před nasazením ryb k reprodukci je potřeba obě pohlaví dobře krmit, nejlépe pouze živou potravou.
    Nádrž pro potřeby výtěru nemusí být nikterak velká, ale je tam potřeba udržovat stabilní prostředí. K tomuto účelu doporučuji buď velkou nádrž nebo nádrž přiměřenou, ale vybavenou technikou jako je filtr a topení. Do prostoru nádrže je nutné dát trsy rostlin, kořen nebo něco podobného kam se bude moct samice schovat před samcem. Na hladině je dobré mít jakékoli plovoucí rostliny, které poslouží samcovi ke stavbě pěnového hnízda.
    Do takto připravené nádrže dáváme nejdříve samce a teprve po třech dnech přidáváme samici, následně samec začne stavět pěnové hnízdo, v této době je nutné udržovat stálou teplotu jak vody tak okolního prostředí nebo mít dobře přikryté akvárium aby okolní vliv neměl dopad na rozpad pěnového hnízda. Jakmile je samec se svou stavbou spokojen začne samici lákat pod pěnové hnízdo, kde následně dojde ke tření. Rybky se okolo sebe ovinou do prstence, v tento okamžik vypouští samice jikry a samec je oplodňuje, tento akt je natolik náročný, že ryby ve strnulé poloze klesají ke dnu a lehčí jikry vstoupají do pěnového hnízda. jakmile se rybky proberou samec samici odežene a posbírá jikry, které následně vyplivne do pěnového hnízda. Tato scéna se opakuje do doby dokud má samice jikry, mnohdy celé tření trvá i více než dvě hodiny. po tření již samec nedovolí samici aby se přiblížila k pěnovému hnízdu a přebírá celou péči on sám. V této chvíli je dobré samici odlovit, aby samce nerušila nebo aby nepřišla k úhoně.
    Po 24 hodinách je vidět jasný vývoj jiker, z kterých se během několika hodin vykulí plůdek. Ten bude ještě asi 36-48 hodin viset nehybně v pěnovém hnízdě. Pak se rozplave a začne se shánět po prvním soustě. Mladé rybky jsou opravdu drobné a jediné na co si troufnou je nálevník jako je trepka, Trepku lze nahradit vaječným žloutkem (vařené vajíčko na „tvrdo“, velmi malý kousek žloutku rozetřete mezi prsty a opatrně se dotkněte vodní hladiny, žloutek se rozprostře po celé hladině, takto krmit velmi opatrně a s citem) nebo velmi jemnou artemií k líhnutí (320 000) speciálně určenou pro krmení takto malého potěru. Teprve cca třetí den je potěr schopen chytit běžně dostupnou čerstvě vylíhlou artémii. Pozor na krmení většími sousty od 21 dne, kdy se malým rybkám začne vytvářet labyrint, v této době je velmi jednoduché aby se rybky velkým soustem udusili protože se nebudou schopny nadechnout na hladině. Toto kritické období je zhruba na týden, pak jsou rybky již dostatečně velké na jakékoli sousto. Pokud nedodržíte základy krmení, je velmi pravděpodobné že počet mladých snížíte až k 5% z celého výtěru. V případě dobré péče se dá očekávat u chovných ryb i více jak 500 mladých Bojovnic. Zhruba po dvou a půl měsících při dobré péči je nutné rybky třídit dle velikosti a první samce separovat pro velké oploutvení.
    Někteří chovatelé samce nechávají spolu téměř do pěti měsíců a teprve pak je separují. Z vlastní zkušenosti vím, že způsobů je několik, ale nejvíce se mi osvědčil způsob brzkého separování pro co největší ploutve již v raném mládí. Separovaní samci mají životní prostor cca 12x12 centimetrů, což považuji za dostatečné protože ryby nijak netrpí, krásně rostou a prosperují, voda je centrální pro celou nádrž kde je umístěno 70 samců, každý den mají 35% čerstvé vody a neustálý přísun živého krmiva. Pokud se dodrží tyto pravidla mají samci po pěti měsících 3,5-4 centimetry v těle a krásně statné ploutve.

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá

    Betta splendens - Bojovnice Pestrá